Халид Зија Ушаклигил

Ферди и ортаците

300 ден

„Ферди и ортаците“ е роман на Халид Зија Ушаклигил, мајсторскиот молив на турската литература, во кој ја обработува разликата помеѓу богатството и сиромаштијата, љубовта и парите, тешкотијата што го опкружува човекот во однос на љубовта, милоста, разочарувањето, болката, мирот, и други чувства, истовремено и трговијата во тоа време, како и семејните и љубовните врски.

Читателите нема да останат импресионирани само од стилот на пишување романи на еден од највлијателните писатели на турската литература, туку ќе имаат шанса и да ги спознаат чувствата и соништата на писателот, заедно со погледот кон начинот на живеење, и ќе се здобијат со знаења за социјалниот живот за периодот во кој е пишуван романот.

Категорија

Дополнителни информации

Автор

Димензии

21×14 см

ИСБН

978-608-4626-92-3

Јазик

Наслов на оригиналот

Страници

Година на издавање

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Ферди и ортаците”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *