Андреј Бели

Сребрениот гулаб

380 ден

Категорија

Опис

Незадоволен од животот на интелигенцијата, поетот Дарјалски се приклучува на рурална мистична секта, „Сребрените гулаби“. Локалното население, особено селанката Матрјона, е фасцинирано од невообичаениот странец. Дарјалски е обземен од интимноста на Гулабите со мистичното и духовното – и од Матрјона. Но, со текот на времето, поетот ги разочарува Гулабите и мора да се соочи со нивните сомневања и љубомори – и со својата неизбежна страшна судбина.

„Сребрениот гулаб“ се смета за прв модерен руски роман.

Дополнителни информации

Автор

Димензии

20.5×13.5

ИСБН

978-608-4626-80-0

Јазик

Наслов на оригиналот

Страници

Година на издавање

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Сребрениот гулаб”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *