Стеин Ривертон

Железната кочија

400 ден

Во жешкиот летен ден, туристите во гостинска куќа на норвешки остров се шокирани кога откриваат дека еден гостин е пронајден убиен. Безимениот наратор, автор, е последниот човек што ја видел жртвата жива; набргу потоа, тој е вознемирен од врева како „штракање на синџири“. Еден локален жител му вели дека тоа е „железната кочија“, за која се вели дека претскажува смрт.

Категорија

Опис

Во жешкиот летен ден, туристите во гостинска куќа на норвешки остров се шокирани кога откриваат дека еден гостин е пронајден убиен. Безимениот наратор, автор, е последниот човек што ја видел жртвата жива; набргу потоа, тој е вознемирен од врева како „штракање на синџири“. Еден локален жител му вели дека тоа е „железната кочија“, за која се вели дека претскажува смрт.

 

Детективот Асбјорн Краг е повикан од главниот град Кристијанија и започнува да го истражува убиството. Кога ќе се случи слична смрт на рамнината, повторно ѝ претходи морничавиот звук на железната кочија, која не остава траги. Уште една мистерија е додадена на мистеријата кога жртвата ќе се покаже дека е човек за кој се верува дека умрел неколку години порано…

Дополнителни информации

Автор

Димензии

21×14

ИСБН

978-608-4995-03-6

Јазик

Наслов на оригиналот

Страници

Година на издавање

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Железната кочија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *