Сигрид Унсет

Џени

360 ден

Норвешката нобеловка Сигрид Унсет во својот роман „Џени“ ткае тажна љубовна приказна за младата девојка Џени, која, поради големиот копнеж да биде сакана, да се почувствува како жена, започнува љубовна врска со таткото на својот поранешен вереник.

Таа е сосема свесна дека нивната љубовна врска нема иднина и е надвор од моралните вредности на општеството, сепак копнежот да биде сакана, да се почувствува како жена, копнежот барем и на неколку моменти да ја почувствува љубовта е посилен од разумот. Поради таа своја постапка таа доживува големо страдање, тага, очај, безнадежност…

Категорија

Дополнителни информации

Автор

Наслов на оригиналот

Година на издавање

Страници

ИСБН

978-608-4626-84-8

Димензии

21×13.5

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Џени”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *