Катерина Вермет

Пукнатината

500 ден

Вермет е неверојатен талент. Читањето на Пукнатината е како откровение; зачудувачки, срцекршачко и славно.“ – Еден Робинсон, автор на Син на измамник

„[Вермет] создава незаборавни ликови со чест, почит и вешта рака… Пукнатината е незаборавна.“ – Ли Маракл, автор на Песната на Селија

Сместено во заедница со мешано домородно потекло и доселеници, Пукнатината ја раскажува приказната за семејство од повеќе генерации што се справува со последиците од шокантното злосторство.

Кога Стела, млада мајка Метис, гледа низ прозорецот една вечер и здогледува некој во неволја во Пукнатината – пусто поле на изолиран појас на земја покрај нејзината куќа – таа ја повикува полицијата да ги извести за можно кривично дело.

Во низа променливи наративи, луѓето што се поврзани со насилството – полицијата, семејството и пријателите – ги раскажуваат своите лични приказни до таа кобна ноќ. Лу, социјална работничка, се бори со заминувањето на нејзиното момче со кое живееше. Шерил, уметник, тагува за прераната смрт на својата сестра Рејн. Полина, самохрана мајка, се бори да му верува на новиот партнер. Феникс, тинејџер бездомник, е ослободен од младински притвор. Полицаецот Скот, полицаец Метис, се чувствува фатен помеѓу два света додека патролира низ градот. Преку нивните различни перспективи се појавува поголема, посеопфатна приказна за животите во оваа заедница и последователните ефекти од траумата.

Барајќи разбирање и сила, Пукнатината ја покажува издржливоста на домородните жени и непоколебливата моќ на семејната љубов. Тоа е привлечна меѓугенерациска семејна сага што ја позиционира Катерина Вермет како возбудлив нов глас во литературата

Категорија

Дополнителни информации

Автор

Димензии

21×14 см

ИСБН

978-608-4626-93-0

Јазик

Наслов на оригиналот

Страници

Година на издавање

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Пукнатината”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *