Сигрид Унсет

Катерина од Сиена

500 ден

Извонредно активна, интелигентна и храбра жена, Катерина на рана возраст се посветува на љубовта божја. Интензитетот на нејзината молитва, жртви и служење на сиромашните ѝ донел репутација на светост и мудрост и била повикана да склучи мир меѓу завојуваните благородници.

Со чувствителност на ревносната љубов кон Бога и како човек што проникнал во животот на света Катерина, Унсет претставува најтрогателен и незаборавен портрет на една од најголемите жени на сите времиња.

Категорија

Дополнителни информации

Автор

Димензии

21×13.5

ИСБН

978-608-4626-98-5

Јазик

Наслов на оригиналот

Страници

Година на издавање

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Катерина од Сиена”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *