Халид Зија Ушаклигил

Забранета љубов

390 ден

Оваа љубов, љубовта на Бихтер, забранетата љубов на Бихтер и Бехљуљ, е делот што авторот првично сакал да го напише и бил најуспешен… Бидејќи реалниот живот на романот е животот на Нихал, и авторот многу успешно го отсликал тој дел, забранетата љубов е сто пати поуспешна од тој дел. Тој е успешен и ја пишува оваа љубов на беспрекорен и извонреден начин, кој може да се нарече „уникатен“. Постои голема, голема моќ и уметност во анализата и објаснувањето на оваа љубов со сите нејзини моменти и периоди од почетокот до крајот. Душата и љубовта на оваа млада жена, која толку блиску и толку длабоко ја познаваме, нè фасцинира и опива. Откако Нихал ги буди нашите најсуптилни емоции и солзи во нашата душа, ние влегуваме во животот и душата на Бихтер, „најисклучителната жена во Истанбул“, и учествуваме во таков двосмислен копнеж, страстен сон на љубовта. И има толку длабока и мрачна наклонетост во тоа што ние, како Бехљуљ, остануваме неодлучни да бидеме чисти, да се препуштиме и долго да се двоумиме кого да избере.

 

„Забранета љубов“ секогаш ќе се чита.

Категорија

Дополнителни информации

Автор

Јазик

Наслов на оригиналот

Година на издавање

Страници

Димензии

20.5×13.5

ИСБН

978-608-4626-82-4

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Забранета љубов”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *