Александар Иванович Куприн

Двобој

380 ден

Категорија

Опис

Ромашов – интелигентен млад офицер, сместен во воен гарнизон во Јужна Русија, каде што не може да им се спротивстави на своите ограничени колеги и на воениот живот, на суровоста на армијата, хоророт и вулгарноста на офицерското општество.

Тој се вљубува во сопругата на еден надреден офицер, студена и пресметлива жена чија единствена амбиција е напредувањето на нејзиниот сопруг. Аферата води до двобој…

Дали победникот во двобојот е вистинскиот победник?

Дополнителни информации

Автор

Наслов на оригиналот

Јазик

Година на издавање

Страници

ИСБН

978-608-4626-79-4

Димензии

21×13 см

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Двобој”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *