Мултатули (Едуард Дауес Декер)

Валтер Питерсе: Приказна за Холандија

360 ден

Валтер Питерсе е херој без ниту едно херојско дело зад себе. Сепак, во колку неволи и да запаѓа – кога ја краде Библијата од дома за да ја замени за омилениот рицарски роман, кога на училиште пишува скандалозна химна за крадците, кога цела ноќ талка низ Дам во потрага по својата перачка – во него чука вистинско витешко срце подготвено за големи дострели. Толку големи дострели како освојувањето на срцето на доблесната Амалија, или пак ослободувањето на африканските земји.

Оваа необична приказна за Холандија ќе ве воведе во свет на титули, етикети, протоколи и класна диференцијација, но над сето тоа се издигнуваат високите идеали на Валтер и неговата ненадминлива посветеност на жената во која е вљубен.

Категорија

Дополнителни информации

Автор

Димензии

21×14

ИСБН

978-608-4626-87-9

Јазик

Наслов на оригиналот

Страници

Година на издавање

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Валтер Питерсе: Приказна за Холандија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *