Стефан Жеромски

Бездомници

500 ден

Категорија

Опис

И покрај своето сиромашно потекло, Томаш Јудум, благодарение на среќните околности и неговата напорна работа, успева да стане лекар, водејќи се од една единствена премиса – помош на сиромашните. Млад, храбар, борбен, решителен, истраен, етичен, желен за правење добрини, тој се обидува да ја промени реалноста околу него… За време на една прошетка ја среќава Јоана, убава учителка, во која се вљубува, но и таа не останува рамнодушна… дали Томаш ја продолжува својата борба против неправедноста и злото со кои е опкружен или, пак, љубовта кон Јоана го одвраќа од идејата да се бори против сите…

Дополнителни информации

Автор

Јазик

Наслов на оригиналот

Година на издавање

Страници

Димензии

21×14 см

ИСБН

978-608-4626-61-9

Мислења

Сѐ уште нема мислења

Биди првиот што ќе сподели мислење “Бездомници”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *